Találtam még a kertben zsenge csalánlevélkéket, így ők zöldítették meg a mai turmixomat 😉
2 alma
1 banán
1 marék csalánlevél
1 csipet fahéj
A hozzávalókat picike forrásvízzel pépessé turmixoltam, majd iható állagúra higítottam 😉
Mennyei ♥
A csalán gyógyhatásai:
A csalán fontosabb hatóanyagai
Fehérjék, számos aminosav, cukor tartalmú anyagok, szterinek, illoolajok, A provitamin , B2-C-K-vitaminok, folsav, kalcium-sók, foszfátok .
A csalán gyógyhatásai
A K vitaminnak köszönhetően vérzés csillapító hatása van
Váladék felszakító hatása ismert
A flavonoidoknak köszönhetően vízhajtó hatásuk van
Vérserkentő hatású, a histamin felszabadulását elősegíti, húgysav hajtó, összehúzó és fertőtlenítő, baktériumölő, hasmenést gátló hatásai még ismertek
Vitaminpótló és csökkenti a vércukorszintet
Vízhajtó és salaktalanító
Külsőleg hegesedést serkentő, és a szövetek újra képzésében hasznos
Vérhas és erős hasmenés estén
Felhasználási módjai
Tea formájában, jó befolyással van a hörghurutra, a tavaszi vitaminhiányra és vérszegénységre, egy csalánkúra az egész szervezetre frissítő hatással van . Mivel fehérjéket és vitaminokat is tartalmaz az élelmiszerként is feldolgozzák. Hörghurut és köhögés esetén kitűnő köptető, gyenge vérzéseknél vérzéscsillapító hatása is ismert.
K vitamin tartalma miatt ajánlott a bőséges és rendetlen havi vérzés esetén, illetve szülés utáni bevérzéseknél. Vérhas és erős hasmenés estén szerepe van a baktérium flóra csökkentésében, amely a betegséget kialakította, elősegítve ezzel a teljes gyógyulást. Csökkenti a felgyülemlett vizet a szövetekben. A csalánteát ugyancsak használhatjuk még elhízás és vérszegénység esetén (mivel vasat is tartalmaz).
A levelek vízhajtó hatása miatt a csalánteát eredménnyel használják a vesebetegségeknél, mivel feloldja a vesehomokot, ugyancsak kedvezően befolyásolja a reumát, a köszvényt megszünteti, mivel a felgyülemlett húgysavat kihajtja a szervezetből.
Cukorbetegség esetén a csalántea eperfa levéllel, dió levéllel, és paszuly szárral keverve csökkenti a szervezet vércukor szintjét. Külsőleg használva ajánlott a vérző aranyerek, a nehezen gyógyuló sebek, a visszeres fekélyek kezelésére.
A csalán készítmények
Tea: egy evőkanálnyi levélhez 250ml forró vizet töltök, és ezt 3 alkalommal teaként kell fogyasztani.
Fürdő és borogatás: 20g levélből és 200ml forró vízből készített oldatot fürdőkhöz és borogatásokhoz használhatjuk.
Csalán – kezelések és népi hagyományok
A levelekből és a virágcsúcsokból készült tea, cukorral vagy mézzel édesítve köhögés, verejtékezés, és mellkasi fájdalmak esetén hatásos. Összekeverhetjük a csalán virágát lépes mézzel, amely ugyancsak a köhögést és a mellkasi fájdalmat csillapítotja. A gyökér és levél főzetét használták köhögés és vérzés esetén is. A levél főzetet szív nyomás érzet, ájulás, a gyökereket, pedig székrekedés esetén használták fel.
Forrás: http://www.edenkert.hu/konyhakert/gyogynovenyek/csalan-urtica-dioica-gyogyhatasa/2773/
Vélemény, hozzászólás?